האקדמיה עוברת לענן של טריפל סי
 
          טריפל סי - מאמר מערכת
            02/05/2012


הענן של טריפל סי יספק שירותי מחשוב למרכז החישובים הבין אוניברסיטאי (מחב"א). 

כחלק ממהלך של בחינת הנושא של עבודה מבוססת ענן, נבחנו מספר חלופות ודרכי פעולה, והוחלט על ביצוע פיילוט מעשי בענן של טריפל סי, המבוסס על vCloud VMware, במודל של הפעלה עצמאית עם אפשרויות של שילוב בין הענן הציבורי של טריפל סי והענן הפרטי של האקדמיה. 

שיתוף הפעולה בין טריפל סי ומחב"א מאפשר לאוניברסיטאות לספק במהירות וללא צורך בהיערכות מוקדמת, תשתיות מחשוב זמינות המותאמות לצרכים הייחודיים של מרכזי המחשוב ובהמשך גם של לקוחות פנימיים, ביניהם פקולטות, חוגים וחוקרים עצמאיים, כל זאת ללא צורך בהרחבת התשתיות הקיימות והעלויות הגבוהות הנלוות לכך. בנוסף, יכולות האוניברסיטאות השונות ליהנות משימוש בתשתיות הענן לצרכי גיבוי ו/או התאוששות מאסון (DR), עבור מערכים קריטיים באוניברסיטאיות. 

בשלב הראשון מיושם הפרויקט בשני מוסדות השכלה גבוהה יוקרתיים: אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה. אנשי התשתיות של האוניברסיטאות כבר עברו הדרכה להפעלה עצמאית, על ידי צוות מחשוב הענן של טריפל סי, במסגרתה למדו על מגוון השירותים העומדים לרשותם, על אופן ניהול ותפעול המערכת. בין השירותים המגוונים אותם מתכוונות האוניברסיטאות לבחון ניתן למצוא את שירותי הענן הפרטי בתוך הענן הציבורי, שירותי שימוש בשרתים וירטואליים על מגוון תשתיות שונות, שירותי דיסק, שירותי גיבוי מרוחק ועוד. 

אשר רוטקופ, מנהל מחב"א: "שירותי המיחשוב של האוניברסיטאות בארץ הם בין המתקדמים בעולם האקדמי ומהלך זה, בחינה מעשית של שילוב שירותי ענן, מהווה צעד נוסף בהצבת האוניברסיטאות בשורה הראשונה של יישומי הטכנולוגיות המובילות בעולם המחשוב". 

בן נחום, מנהל מחלקת שירותי ענן בטריפל סי: "שיתוף הפעולה בין שני הגופים הוא מתבקש. גופי המחשוב של האוניברסיטאות (מרכזי המחשבים) נמצאות במצב של חוסר וודאות תמידי אל מול הדרישות המגוונות והמשתנות של הלקוחות הפנימיים באקדמיה. טריפל סי מספקת את הפתרון לבעיה כואבת זו, ומאפשרת להם גמישות מרבית, המלווה ביכולת לספק מענה יעיל בזמן אמת, כמעט לכל דרישה שעולה מן השטח- תכונה שעד היום הייתה חסרה להם". 

אורי ארליך, מנהל מחשוב של אוניברסיטת חיפה מוסיף: "אנו מאמינים כי השימוש בענן הציבורי יאפשר לאוניברסיטת חיפה לשפר את רמת השירות ואיכותו בייחוד לחברי הסגל האקדמי"
 
 
Up