ענן ו- Azure Pack - השלם שווה יותר מסך כל חלקיו
 
          טריפל סי - מאמר מערכת
            06/04/2014


שיתוף סביבת ה-Azure Pack בענן מכילה מודולים איכותיים רבים,
המסונכרנים ביניהם ומאפשרים קבלתו של פתרון שלם וגמיש המנוהל
באופן עצמאי על ידי לקוח הקצה.

תשתית מערך ה-Azure Pack בענן מכילה מספר מודולים איכותיים בתשתיות התוכנה, המתוזמרים יחד לכדי תוצר אחד המהווה פתרון שלם ללקוחות הקצה, כולל כלים ניהוליים, המאפשרים ללקוח לנווט באופן עצמאי את המשאבים שלו בענן. המערכת עצמה כוללת את כל רכיבי הענן של מיקרוסופט: Windows Server 2012 R2, Hyper-V, Azure Pack, System Center וכמובן מערכות שרת, מערכי אחסון וגיבוי, רכיבי תקשורת, אבטחת מידע ועוד. כל המערכות הללו חייבות להיות מותאמות עם שרידות גבוהה ויכולות התרחבות באופן מודולארי ופשוט.

כאשר מתכננים מיגרציה של מערכות הלקוח אל ענן Azure Pack, חשוב לקחת בחשבון את המרכיבים העיקריים המשפיעים על המעבר כגון: כמות המערכות ורמת קריטיות של המערכות, נפחי המידע וסוגיו, זמני השבתה אפשריים, סוגי מערכות ורמת שרידות קיימת, אם המערכות המיועדות למעבר כבר בסביבה וירטואלית ועוד. לסביבת הענן המבוססת Azure Pack קיימות, כאמור, מספר רב של יכולות, ושימוש נכון ומושכל ביכולות אלה יאפשר פתרון מגרציה לכל תרחיש אפשרי. לדוגמה, ניתן לבצע הליכי מיגרציה מקומיים באתר הלקוח, תוך כדי שימוש בחומרה זמנית וביצוע מגרציה לענן ע"י רפליקציה של מערך ה Hyper-V.

כל רכיבי המערכת פותחו ונבדקו בקפדנות רבה. חשוב מאוד שתוצאות יישום המערכת יבטיחו ממשקים ידידותיים ללקוחות ובמקביל יספקו סביבת ניהול נוחה לספק השירות עצמו.

נסקור כאן חלק ממרכיבי המערכת:

Windows Server 2012 R2
משמש כבסיס לכל הפלטפורמה ומכיל מספר תפקידים כגון:
• וירטואליזציה באמצעות Hyper-V.
• שירות אוטנטיקציה מבוסס Active Directory.
• שירותים של עדכוני תוכנה.
• שירותי WEB מבוססים על מערכת IIS.
o    Multi-Tenant Network Virtualization Gateway – קישור רשתות וירטואליות מדומות (Network Virtualization) לרשתות חיצוניות, כגון: אינטרנט, יצירת VPN מרשתות אלה ובנייתם של חוקי ניתוב מהאינטרנט למכונות המקושרות לרשתות מדומות.

Windows Azure Pack 
מערכת חדשנית מבית מיקרוסופט, המאפשרת לספק שירותי ענן מתקדמים ללקוחות. המערכת נוחה מאוד לשימוש. כאשר לקוח מתחבר למערכת הוא מקבל ממשק מפורטל, הדומה מאוד לממשק הקיים בענן הציבורי של מיקרוסופט המבוסס על טכנולוגיות Azure. באמצעות הממשק בפורטל מקבל הלקוח שליטה מלאה על הסביבה שלו בענן ומסוגל לנהל את מערכותיו באופן עצמאי ויעיל ללא צורך בסיוע או תלות מספק השירות. ללקוח ניתנים אפשרויות בכפוף לחבילת המשאבים שרכש כגון: הקמת מכונות וירטואליות, רשתות וירטואליות, קישור הרשתות לאינטרנט ואף חשיפת מכונות מסוימות לאינטרנט (בהתאם לצורך). בנוסף לכך, הלקוח מקבל אפשרות ליצור VPN אל תוך הארגון שלו. חשוב לדעת שהיתרון לעבודה מול ספק ענן בישראל, המשתמש בטכנולוגיות ה- Azure Pack, נעוץ בעובדה שהוא מאפשר גישה מהירה יותר ללקוחות מקומיים בהשוואה לענן הממוקם בחו"ל ומספק כמובן תמיכה מקומית במידת הצורך.

Windows Azure Pack
מערכת המכילה מספר פורטלים וממשקי תוכנה כגון:
• Tenant Site - פורטל משתמשים לניהול עצמי של המשאבים.
• Tenant Public API - ממשק תוכנה לחיבור ממשקים מפותחים ע"י הלקוח אלAzure Pack.
• Admin Site - פורטל ניהול המערכת עבור ספק השירות.
• רכיבים נוספים לאימות משתמשים כגון:Windows Authentication Site, Tenant Authentication Site, Tenant API, Admin API.

System Center
סוויטת ה- SC משמשת כהשלמה לניהול הסביבה, ניטור המערכות, אוטומציה של תהליכים תפעוליים ועוד. הסוויטה מכילה מודולים כגון:
• Virtual Machine Manager - מנהל את כל סביבת ה- Hyper-V וחלקית גם את הסביבה הפיזית של המארחים.
• Service Provider Foundation - מגשר בין רכיבי הענן.
• Operations Manager - אחראי על ניטור הסביבה מרמת החומרה דרך הווירטואליזציה ועד לרמת מסד נתונים בודד במערכת ואפליקציות במידת הצורך.
• Orchestrator ו- Service Management Automation - מאפשרים מיכון ואוטומציה של תהליכים במערכת כגון:
• הרצה אוטומטית של תהליכים בהתאם לתרחישים השונים במערכת.
• יצירה וניהול אוטומטיים של משתמשים במערכת.
• הרצת תהליכים כתגובה לפעולה של לקוח.
• הרצת תהליכים לניקיון אובייקטים שלא בשימוש המערכת.

SQL Server 2012
בסיס הנתונים המרכזי של מערכת הענן מבוסס על שרת בסיס הנתונים המתקדם של SQL Server 2012. המערכת מאפשרת ליצור בסיסי נתונים בזמינות גבוהה מאוד באמצעות טכנולוגיית Always On, המאפשרת לשמור מספר עותקים של מסדי נתונים בשרתי SQL שונים ואף במקומות גיאוגרפיים מרוחקים אחד מהשני. בנוסף לזמינות גבוהה של השירות גם דיסק אשר עליו שמורים הנתונים החפים מכל נקודת כשל. במידה ודיסק שעליו שמורים מסדי הנתונים נפגע, ניתן לדלג לעותק נתונים אחר, השמור בשרת אחר בצורה שקופה וללא צורך בהגדרות נוספות ביישומים.

*כותב המאמר: ליאון שפריצקי, Microsoft Regional Specialist for Windows Server Virtualization. מאגף שירותי מומחה של חברת תים-נטקום בע"מ, שותף ענן של טריפל סי, לשירותי מומחה עבור הקמת המערכות ושירותי מומחה להסבת לקוחות לסביבת הענן.

תים-נטקום בע"מ מקבוצת מלם-תים הינה חברת ה-ICT מהמובילות בישראל, מספקת מגוון פתרונות מחשוב מקצה לקצה למאות ארגונים וחברות בכל מגזרי המשק, תוך עמידה בתקני איכות, שירות ומקצועיות בינלאומיים. החברה משלבת חדשנות וניסיון מוכח של עשרות שנים בהקמה, ביישום ובאינטגרציה של מערכות מידע.

אגף שירותי המומחה בתים-נטקום הינו מהבולטים והמובילים בתחומו בישראל. האגף מתמחה בייעוץ, באפיון, בתכנון וביישום פתרונות המבוססים על תוכנות תשתית של היצרנים המובילים לסביבת המחשוב הארגונית. התמחויות האגף ממוקדות בפלטפורמות Microsoft, VMware, Symantec וכלים משלימים לפלטפורמות אלה. לתים-נטקום הסמכות בקטגוריות רבות של מיקרוסופט וברמות הגבוהות ביותר של GOLD & SILVER. ב-10 השנים האחרונות זכה אגף שירותי המומחה של תים-נטקום בפרסים רבים כשותף מצטיין של מיקרוסופט ישראל ובשנת 2012 נבחר ע"י מיקרוסופט העולמית כשותף המצטיין של מיקרוסופט בישראל. 
 
 
Up