לאחרונה נראה שהבאזז והבלבול סביב "מחשוב הענן" חורג מכל פרופורציה, כתוצאה מכך שכמעט כל ספק IT מציע "מוצרים או שירותים בענן". מונחים כמו "ענן פרטי" או "ענן היברידי" מוסיפים למורכבות ולבלבול שנוצר בתחום. דרך פשוטה וקלה להסביר את מחשוב הענן יושבת בקונספט שאומר כי במקום לקנות שרתים ודאטה-סנטר ולדאוג לאחזקתם השוטפת, הלקוח יכול לרכוש שירותי אחסון ומחשוב מספקית תשתיות צד ג' ולהשאיר לה את הניהול והאחזקה. כל המידע והמשאבים של הארגון נגישים באמצעות רשת האינטרנט וניתן להרחיב או לכווץ את היקף השימוש במהירות, מבלי הצורך להשקיע בציוד עצמו. כך נוצרת התחושה שכל משאבי המחשוב נמצאים בענן. עם זאת, לא משנה לאן תפנו, מישהו כבר מוכן למכור לכם איזה סיפור שקשור למחשוב ענן. הפרדה בין מציאות לדמיון היא הכרחית על מנת להחליט האם וכיצד השימוש בטכנולוגיית מחשוב הענן יכולה לסייע לכם. לשם כך, ערכנו עבורכם את רשימת המיתוסים הנפוצים מכולם:

 

  1. מיתוס ראשון – הענן אינו בטוח.
    עבור כל ספק של מחשוב ענן, אבטחה היא תמיד במקום הראשון. לרוב הארגונים אין בכלל אפשרות להגיע לרמת ההשקעה באבטחה של חברות מחשוב הענן, המתמחות בכך כבר שנים. הענן מוגן באמצעות אותן טקטיקות ואותן אסטרטגיות אבטחה המשמשות מזה 30 שנה את מרכזי הנתונים הארגוניים. חברות בכל העולם גילו שכאשר הן מעלות את תשתית המחשוב הארגוני שלהן לענן, רמת האבטחה שלהן רק משתפרת.

 

  1. מיתוס שני – היתרון היחיד של הענן הינו בעלויות.
    למעשה, החיסכון הכספי הוא רק אחד מתוך שורת היתרונות של הענן. היתרון העיקרי הוא היכולת להגיב מהר ולקצר את זמן ההגעה לשוק. אתם מוזמנים לשאול מהנדסי פיתוח תוכנה בארגונים – כמה זמן לוקח עד שמקבלים שרת (server), לצורך ניסוי חשוב או להרחבת פרויקט קיים? התשובות שתקבלו ינועו בין ארבעה שבועות לשלושה חודשים – רק כדי לקבל שרת(!). זוהי מציאות מתסכלת מאוד עבור מהנדסים. מציאות שמדכאת יצירתיות. לעומת זאת, באמצעות הענן ניתן להרחיב בתוך דקות את משאבי המחשוב של הארגון ולקדם את עבודות הפיתוח והחדשנות.

 

  1. מיתוס שלישי – חייבים לעבור לענן עם כל תשתית המחשוב בבת אחת. במידה ויש לך סטארט-אפ, זה בהחלט מה שכדאי לעשות. אין היגיון לבנות על גב העולם הישן רכש של תשתיות להן תזדקק או לא תצטרך. ארגונים שיש להם פיתוחים חדשים יכולים לבנות מעבר לענן וליהנות במהירות מיתרונותיו הרבים. לארגונים עתירי מערכות ויישומים מסורתיים לא מומלץ להעביר הכל לענן בבת אחת. רוב הארגונים הללו עוברים לענן בצורה שיטתית, תוך שהם מגדירים מערכות ספציפיות שישמשו כאבני בוחן למעבר לענן. לאחר המעבר מריצים אותם מספר שבועות או חודשים, במטרה ללמוד ולהתרגל לעבודה בענן בטרם יעבירו אליו מערכות נוספות. בדרך כלל מתבצע המהלך באמצעות תכנית הגירה לענן המתפרשת על פני 12 עד 24 חודשים.

 

  1. מיתוס רביעי – אפשר ליהנות מכל היתרונות של מחשוב ענן באמצעות "הענן הפרטי" שלי.
    האמת היא שכאשר אתה נכנס לפרטים בעננים הפרטיים או הפנימיים, מתברר כי הם בדרך כלל פתרון יקר של הוצאות קבועות, עם תשתית בהתקנה פרטית וללא רוב היתרונות של מחשוב ענן. החברות המשתמשות באותם עננים פרטיים נאלצות להוציא כסף על דאטה-סנטר ופעמים רבות הן נגררות להוצאות משמעותיות על אחזקה. חברות צריכות לדעת במה כרוך "הענן הפרטי", כי למרות שביטוי זה כולל את המילה "ענן", אין בו את כל היתרונות העיקריים של הענן.